Aşağılık Olma Hali

fulya-dayak-eli-sopallar-3-FA97-3D95-6263Aslında benim için, bir süredir bir noktada her şey fazlasıyla anlaşılır. Her türlü insan davranışının oluşum sürecini anlıyorum. Anlamak bana göre, insanı rahatlatan en önemli şeylerden biri. Her olayın, bir ortaya çıkış nedeni var. Kendiliğinden, tesadüfen görünen olayların dahi arkasında, birçok sebep mevcut. Ama elbette ki anlamak, kabul edip göz kapamak anlamına gelmemeli. Yalnızca bazı durumlarda kaçınılmaz olarak oluşan öfkeyi kontrol etmeli ve engellemeli. Nedensellik gerçeğini, hayatımızdaki her alanda kabul edersek, huzura da o kadar yaklaşacağımızı düşünüyorum. Ama elbette kolay değil.

1 Mayıs‘ta yine, Gezi dönemindekine benzer eli sopalılar belirdiğini gördük. Yine ellerinde sopalarla, aşağılıkça saldırıyorlardı. Ne sebeple saldırdıklarından dahi haberleri yoktu. Öfkeliydiler. Sonuçta biliyoruz ki onlar için herhangi bir yürüyüş öfke sebebi. İsyan etmek onlar için vatan hainliği. Ve de komik olan, günün sonunda mağdur edebiyatı yapmayı bir şekilde başarmaları.

Kendilerince nizamı koruyorlar. Üstüne üstlük, polislerin yaptıkları nedeniyle, kendilerine teşekkür ettiğini belirtiyorlar. İşin en en ilgi çekici boyutu da muhtemelen gece yastığa kafalarını huzurlu koyuyorlar. Öğrendikleri davranış biçimini sorgulamalarına neden olacak, en ufak bir şüphe yok içlerinde.

Ümit Kıvanç, aşağıdaki linkte bulunabilecek yazısında, “İnsanlar nasıl bu kadar aşağılık olabiliyorlar?” diye sormuş.

Aşağılık olma hali, çocukluktan başlayarak yavaş yavaş gelişen bir durumun, artık son noktası. Bu insanlar, ciddi ve gerçek bir eğitim-öğretim sürecinden geçselerdi, elbette ki bu kadar aşağılık olmayacaklardı. Ağızla köpükle önlerine gelen herkese saldırmak yerine, olayların ortaya çıkış nedenlerine kafa yoracak, belki de o insanlarla birlikte yürüyeceklerdi. Ama işte birçok sebep nedeniyle olmadı.

Şurası çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihten gelen bir geleneği olarak, arkalarında her daim sırt sıvazlayan bir asker-polis buluyorlar. Bu güven onlar için çok önemli. Bu güven, onların aşağılık davranışlarını onaylıyor. Zaten gelişmemiş bir beyin, bir de üstüne “Devlet baba” onayı gelince sorgulamayı artık hiç düşünmüyor. O andan sonra tam anlamıyla ezberlenmiş hareketler devreye giriyor.

“Vatanını savun.”

Birçok sebep, bu insanları ortaya çıkarıyor ve her türlü aşağılık hareketi yapmalarını kolaylaştırıyor. Kendi adıma, bu insanlar için fazla umudum yok. Muhtemelen, bu şekilde ölecekler. Varoluşlarına dair, herhangi bir sorgulamaya girişmeyecekler. En büyük özellikleri, yaşadıkları coğrafyada ortaya çıkan haksızlıklara isyan eden herkese zarar vermeye çalışmak olacak.

Huzurlu uyumaya devam edecek ve gerçekleri asla merak etmeyecekler.

Not: Bu yazı, Ümit Kıvanç’ın “Aşağılık davranış-aşağılık insan” adlı yazısından ilham alınarak yazılmıştır.

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/umit_kivanc/asagilik_davranis___asagilik_insan-1349336

Not: Bu yazı 5 Mayıs 2015’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s