Yabancı

indir-038F-BC9E-701BVaroluşçuluk akımının öncülerinden biri olan Cezayir doğumlu Fransız yazar Albert Camus’nun, “Yabancı” adlı eseri bir başyapıt olarak görülür. Gerçi Camus kendini, bildiğim kadarıyla varoluşçu olarak tanımlamaz ama romanın hemen her satırında, bu etkiler görülür.

Topluma yabancılaşma kavramını en uç düzeyde anlatan kitapta, özellikle sonlara doğru kahramanımız Meursault için üzülmemek gerçekten zor. Kitapta Meursault’nun adı hiç geçmiyor. Her hareketinde bir boşvermişlik olan Meursault, ölüme dahi giderken bu huyundan vazgeçmiyor ve her şeye karşı olağanüstü bir umursamazlıkla davranıyor.

Kitap Meursault’nun annesinin cenazesini almak için çıktığı otobüs yolculuğuyla başlıyor. Huzurevinde işlemler sırasındaki soğukkanlı ve belki de umursamaz hali insanların dikkatini çekiyor. Hiç ağlamamış olması etrafındakilerin ciddi şekilde garibine gidiyor ve bu durum kitabın ilerleyen bölümlerinde, işleyeceği cinayetler ilgili mahkemede onun aleyhine delil olarak kullanılıyor ama Meursault bunu da umursamıyor ve bu konuda bir açıklama yapmıyor.

İlerleyen bölümlerde bu süreç şu şekilde gelişiyor:

Meursault bir gün Marie adlı sevgilisi ve Raymond adlı komşusuyla sahil gezintisine çıkar. O sırada, komşusunun kavgalı olduğu Araplarla ani bir kavga gelişir ve o hengamede Meursault içlerinden birini öldürür. Sonraki savunmasında Meursault, bu cinayetin güneş sebebiyle ve yanlışlıkla olduğunu söyleyecektir. Babasını öldüren bir genç adamla birlikte, o yaz en çok bu iki olay basının ilgisini çekecektir.

Romandaki vurucu noktalardan biri, Meursault’nun yalnızca cinayetten değil, savcı tarafından annesinin ölümüne kaysıtsız kalmakla da suçlanacak olmasıdır. Bu durum aslında, O’nun için sonun başlangıcıdır.

110 sayfalık bir roman olmasına rağmen, “Yabancı” benim için fazlasıyla etkileyiciydi.

Yazının başında da belirttiğim gibi, Camus, varoluşçuluk akımının öncülerinden biri olarak görülür ve bu akım da özetle, hayatı saçma olarak görür. Romandaki kahranımızın kayıtsızlığının altındaki gerçek budur.

Kitap fazla uzun olmadığı için kısa sürede okunacaktır fakat bünyede derin etkileri olacağını düşünüyorum. Özetle; herkese tavsiye ederim.

Not: Bu yazı 27 Ağustos 2014’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s