Felsefenin Tesellisi

felsefenin-tesellisi-alain-de-botton--28971180-01-A84D-3ECA-A007Alain de Botton’ı ilk olarak “Proust Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir” adlı kitabı sayesinde keşfetmiştim. Botton, bu kitabında, ünlü yazar Marcel Proust’un çoğu zaman sıkıntı ve zorluklarla dolu yaşamından kesitler vererek, günümüzde karşılaştığımız zorluklarla, Proust’un hayatından, hayata ve insanlara dair analizlerinden yola çıkarak nasıl başa çıkabileceğimiz konusunda bizi aydınlatmaya çalışıyordu. Proust’un çocukluğundan itibaren mücadele ettiği hastalıklara ve yeri geldiğinde yıllarca doğru dürüst yatağından çıkmamasına rağmen, tarihin en önemli romanlarından biri olan, yedi ciltlik Kayıp Zamanın İzinde’yi yazmış olduğuna vurgu yapıyordu. Kitapta ayrıca, muazzam bir insan analiz yeteneği olan Proust’un, insanlardaki birçok iyi ve kötü yönü çok çabuk fark ediyor olmasına rağmen, onları kırmadan dostluklarına nasıl önem verdiği ve bunun yanında entelektüel ilgi alanlarıyla, arkadaşlık kavramını birbiriyle karıştırmadan, nasıl sevilen ve dost canlısı bir insan olduğu anlatılıyordu. Onun aradığı fikirlerde mutlak uzlaşım yerine, öncelikli olarak nezaketti ve yaşamını bu ölçüde geçirmeye çalışıyordu.

Hızlıca okunabilen ve hayata dair akılda kalıcı analizlere yer veren, eğlenceli bir kitaptı.

“Felsefenin Tesellisi” adlı kitabında ise Botton, felsefeyi renkli bir şekilde anlatmaya girişmiş ve 6 ünlü filozofun hayatından örnekler vererek, bu örneklerde nasıl kendi hayatımızdan birçok öğe bulabileceğimizi bize gösteriyor. Bu şekilde bir bakış açısıyla, hayata çok daha olumlu bir şekilde yaklaşma konusunda önemli bir aşama kaydedebileceğimize vurgu yapıyor.

Sokrates ile toplum tarafından kabul görmemenin, Epikuros ile yeterince paraya sahip olmamanın, Seneca ile düşkırıklığı yaşamanın, Montaigne ile kendini yetersiz hissetmenin, Schopenhauer ile kırık bir kalbin, Nietzsche ile ise zorluklar yaşamanın tesellisi üzerine örnekler veriliyor.

Okurken; insan kendi hikayesinden parçalar gördükçe; bu büyük isimlerin dahi yaşamında birçok iniş çıkış olduğunu fark ettikçe; kendi hayatındaki olaylara yüklediği anlam da değişiyor. Sabit düzende ilerleyen bir hayatın aslında insana hiçbir şeye veremeyeceğini, Proust’un da dediği gibi, zihnin en çok jimnastiği acı çektiğinde yaptığını, eğlencenin keyifli ama olgunlaşma açısından insana çok da fazla bir şey katmayacağı belirtiliyor.

Sokrates’in o dönemde yaşayan en bilge, en dürüst ve en alçakgönüllü insan olduğunun farkında olsa dahi, asla bu yüzden bir kibre kapılmadan; sonunda kaçınılmaz olanı kabul ediş biçimi; Epikuros’un paramız olsa da dostlarımız, özgürlüğümüz yoksa ve yaşadığımız hayat üzerine inceden inceye kafa yormuyorsak asla gerçek anlamda mutlu olamayacağımızı ama bütün bunlara sahipsek ve paramız yoksa, o zaman da asla mutsuz olmayacağımıza olan inancı; Seneca’ya göre asıl bilgeliğin, gerçekliği ne zaman kendi isteklerimize göre şekillendirebileceğimizi, değiştirilemeyecek olanı ise ne zaman sükunetle kabulleneceğimizi bilmenin gerektiği; eğer zayıflıklarımızı kabul eder, olmadığımız halde üstün olduğumuzu iddia etmekten vazgeçersek, Montaigne’in felsefesine göre, bu yarı bilge, yarı ahmak halimizle dahi kendimizi yetersiz hissetmeyeceğimiz; Schopenhauer’in gerçek aşkın temelinde yatan şeyin, aslında yaşam irademizin en ideal keşfi olduğunun farkına varınca, kırık bir kalbi nasıl kolaylıkla onarabileceğimize dair fikirleri; Nietzsche’ninse, aslında büyük zorluklar olarak görülen şeylerin, uzun vadede bize gerçekten yol gösterecek mimarlar olduğuna dair analizleri; son derece akıcı bir üslupla işleniyor.

Ağır felsefi kitaplara uzun vadede geçmeyi planlayanlar için “Felsefenin Tesellisi” başlangıç aşaması için birebir. Genel olarak Alain de Botton, felsefi konuları, renkli öğeler katarak işlemeyi seven bir yazar. O yüzden kitaplarını, felsefeden sıkılanların dahi ilgi çekici bulacağını düşünüyorum. En azından bir kitabı okumaya değer. Muhakkak ki her insan kendi yaşamından bazı parçalar görecektir.

Not: Bu yazı 8 Mart 2014’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s