Aile, Çoluk Çocuk Derken?

erzurum-erdogan-ve-bahceli-yi-bekliyor-4741924-1367-o-E27B-7F14-A376Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Devlet Bahçeli hakkında söylediği “Aile, çoluk çocuk nedir bilmez” gibi sözler, aklıma yine Türkiye toplumundaki bekar insan algısını getirdi. Bir erkek ya da kadın belli bir yaşa gelip de evlenmediyse, muhakkak ki çoğunluğun gözünde sıkıntılıdır, arızalıdır, huysuzdur vb. Liste daha uzar gider. Erdoğan’ın da bunu bel altı bir tarzda siyasi bir malzeme olarak kullanması her zamanki gibi fazlasıyla anlaşılabilir.

Bahçeli ve çizgisi, hayatımın hiçbir döneminde benimsemediğim bir çizgi olmadı. Milliyetçilik, Einstein’ın da dediği gibi bir “çocukluk hastalığıdır” ve daima öyle kalacaktır. Bunun yanında, yiğidi öldürüp hakkını vermek gerekirse, Devlet Bahçeli, takip edebildiğim kadarıyla ilginç ve bir parça da komik üslubunun dışında, siyasi kariyeri boyunca, özellikle ülkücüleri sokağa inmekten her zaman alıkoymuş bir şahsiyet. Kendisi de söylemlerinde, elinden geldiğince gençleri silah tutmak yerine kalem tutmaya yönlendirmek istediğini belirtiyor. Milliyetçi oluşunun kaçınılmaz sonucu olarak, Türk algısının zedeleneceğini düşündüğü her politikaya karşı çıkıyor olsa da birçok açıdan Erdoğan’a nazaran daha tutarlı bir siyaset yaptığı söylenebilir.

Başbakan Erdoğan’ın bir eşi ve 4 çocuğu var. Birçok çocuğun sokaklarda dilendiği ya da zorla çalıştırıldığı bir ülkede, “3 çocuk yapın” diyerek sürekli insanlara “yol göstermeye” çalışıyor. Tabii bunu, “mevcut işgücü durumunu korumak” ya da “her şeyden önce ekonomik refah varsa böyle bir şey yapılmalı” gibi sözlerle birleştirmiyor ya da en azından bu duruma dikkat çekmiyor. Kamuoyunda, düşünmeyen, eğitim seviyesi çok sınırlı bireyin zihninde oluşan; “Hmm Başbakanımız 3 hatta 4 çocuk yapın diyor. Haydi o zaman” düşüncesini yaratmış olmaktan hiç rahatsız değil ki her fırsatta bunu tekrarlıyor.

Hatırladığım kadarıyla tarihteki birçok aydın, yazar ya da siyasetçi hayatını bir aile kurmadan tamamlamış. Bu insanlar, düşünceleriyle toplumlara ışık tutmuş, değişime ve gelişime katkıda bulunmuşlardır. Aile kurmak bir kişilik ve tercih meselesidir. Bunu ister ya da istemezsiniz. Ezbere, toplum tarafından kabul görmek için böyle bir girişimde bulunmaktansa, yalnızca iç sesi dinlemenin çok daha gerçek sonuçlar verdiğine hemen her gün şahit oluyoruz.

4 çocuk sahibi Recep Tayyip Erdoğan ne yapmıştır? Aile sahibi olmak onu çok merhametli ya da mesela gençleri, çocukları düşünen biri mi yapmıştır? Hiç sanmıyorum. Toplumu gerçek anlamda düşünmek; empati yapabilmek, kimseyi yargılamadan sevmeye, en azından anlamaya çalışmak demektir. Bunları yapabilmek için çocuk sahibi olmaya gerek yoktur. Bir çocuk sahibi olmak muhtemelen insanın dünya görüşünü ve kişiliğini etkiliyor olabilir ama vicdan konusunda sıkıntılar yaşayan bir insan, çocuk sahibi olunca daha merhametli ya da iyi birine dönüşmez.

Zaten elimizdeki veriler de malum kişiyle ilgili bunu gösteriyor. Bir röportaj sırasında, Artvin’de hayatını kaybeden öğretmen Metin Lokumcu’yla ilgili, Ruşen Çakır’ın “Ama öldü efendim” sözlerine karşılık, “Bilmem” deyişinden zaten insan sevgisi ve merhamet düzeyi hakkında yeterli bilgi sahibi olmuştuk.

“Ama bizim derdimiz var, biz çoluk çocuk nedir biliriz” diyor. Çoluk çocuk nedir bilen hali buysa, bilmeyen halini insan gerçekten merak ediyor. Uzun lafın kısası, toplumdaki “bu yaşa gelip aile kurmamış insan arızalıdır” algısını kullanmasını anlıyorum ama sanırım kendisi ancak Hulusi Kentmen tadında bir siyasetçi olsaydı bu şekilde bir söylemde bulunma hakkına sahip olabilirdi.

Not: Bu yazı 24 Şubat 2014’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s