Sapla Samanın Tarihi Karışımı

20140216202445-2529-big-CBB7-6AC3-409613 yaşında bir çocuğa 100,000 Euroluk tekne alınır mı? Son günlerin en hararetli tartışmalarından birine konu olan soru. Tartışılmaya değer bunca şey varken, zengin bir ailenin oğluna aldığı hediyeyi bu kadar tartışmak bana çok ilgi çekici geldi. O yaşta bu kadar pahalı bir hediye sıradışı olabilir ama gündemi bu kadar meşgul eder mi? Sosyal medyanın hayatımıza getirdiği en büyük değişim bu sanırım. Eskiden Ana Haber Bültenlerinde gösterildiğinde, ilgi çekip, üzerine bir parça konuşulup geçilecek bir haber, sosyal medyayla birlikte artık herkes eleştirmen ya da sosyal bilimci olduğu için, tekrar tekrar gündemi oluşturabiliyor.

“Anlayamazsınız” ve “hem de ne” sözleri ne zaman reklamlarda kullanılacak acaba diye düşünürken, yavaş yavaş birçok reklamda kullanılmaya başladığını gördük. Bunun yanında, hem çocuğu hem de ailesini aşağılayanların sayısı hiç de azımsanmayacak düzeyde. Evet çocuk belki bu tarz bir yaklaşım nedeniyle, hayatın birçok gerçeğinden habersiz büyüyecek. Belki de emek vermeden bu denli pahalı bir şey elde edince, ilerleyen yaşlarda tatminsizlik yaşayacak. Ama bu bizim değil, ailesinin sorunu. Bırakalım da onlar karar versin.

Tabii bu durumu aşağılayan ya da hor gören insanların eline 100,000 Euro geçse, ilk olarak kimsesiz çocukların eğitimi için bir vakıf kuracaklarına eminim.

İnsan gerçekten hayret ediyor. İnsanların tercihlerini, bu denli haset dolu bir şekilde nasıl bu kadar kolay aşağılayabiliyoruz? Başkalarının hayatlarına karşı ne denli büyük bir tahammülsüzlük bu?

Dün gördüğüm bir yazı, aslında bu yazıyı yazmamdaki temel etken. Yazıda Gezi Parkı direnişi sırasında, 19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’la, 13 yaşındaki bu çocuk bir nevi mukayese edilmiş. Ve nerdeyse 13 yaşındaki bu çocuk suçlu ilan edilmiş. Sapla saman yine karışıyor. Zenginlik ayıp ya da kötü bir şey değildir. En önemli mücadele Yaşar Kemal’in de dediği gibi fakirlikle yapılacak mücadeledir. Bu denli bir zenginliği ya da belki savurganlığı adeta bir anda şeytanlaştırıp; fakirliği sorgusuz sualsiz kutsayarak, gerçeklikten tamamen uzak, bir parça da sömürü dolu bir yazı yazmayı anlamıyorum. Hala arabesk yaklaşımlar sorgusuzca kutsanıyor.

Ali İsmail Korkmaz 19 yaşında, özgür bir dünya hayal etti ve sonunda devletin soğuk yüzü nedeniyle hayatını kaybetti. İsmini her gün anıyoruz. Daha aydınlık bir ülke için anmalıyız da. Peki ama bunu yaparken, 13 yaşında bir çocuk, muhtemelen tüm bunlardan habersiz ya da ilgisiz büyüyecek diye nasıl adeta suçlu ilan edilir? Ya da mesela ailesinin sahip olduğu paranın kaynağı hakkında bu denli “bilgi” sahibi olunur?

Tekrarlıyorum. Bu yaşta bir çocuğa, bu kadar pahalı bir hediye olmak, sıkıntılı sonuçlar doğurabilir ama bu o ailenin sorunudur. En azından, tüm aile bireylerini aptallıkla suçlamak yerine, yalnızca bu gerçek üzerinden eleştiriler yapabilseydik.

Sınıfsız toplum, insan ilişkilerinde nihai barış için en ideal toplum düzeni olsa da maalesef dünyada sınıflar mevcut. Ve bir bireyin oluşumunda, bu sınıfsal yapının etkisi inkar edilemez. Ama insan, içine doğduğu sınıf nedeniyle suçlanamaz. Bir şeylerin farkına varmasının, onun için daha faydalı olacağı öngörülebilir ama belli konularda bilinç edinemiyor ya da edinemeyecek diye de yerden yere vurulamaz.

Son derece ilginç bulduğum, gündemdeki iki farklı profili birbiriyle mukayese eden bir yazının, Radikal Blog’da günün yazısı olması ve hatta ana sayfada yayınlanması elbette ki editörün seçimidir. Ama adeta zenginliği otomatik kötü, fakirliği kutsal bir şey gibi gösteren bu düşünceler üzerinden oluşturulmuş bir yazının gerçekliği konusunda şüpheliyim. Kutsal olan, hepimizin bildiği gibi, özgürlüklerdir, emektir, insanın yaşam hakkıdır, karşılıksız iyiliktir, adalettir. Bunları es geçip, yalnızca gelir düzeyi üzerinden bir analiz yapmak, sanıyorum ki bir hayli havada kalmaya mahkumdur.

Not: Bu yazı 20 Şubat 2014’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s