Kabul Edelim Bir An Heyecan Yaptık

11790-erdogan-bayraktar-54D9-CAFD-2936İnanamamıştım. Tekrar tekrar çeşitli haber sitelerinden teyit ettim. Bir zamanların TOKİ Başkanı, sonrasının Çevre ve Şehircilik Bakanı; Erdoğan Bayraktar. Yolsuzluk operasyonları sonrası görevinden istifa ediyordu. Etmekle kalmıyordu. Başbakanı da istifaya davet ediyordu. “Her şey onun bilgisi dahilinde yapıldı” diyordu. Onun da imzası var diyordu. İnsanların karakterleri, öfkelendiklerinde ya da mesela ayrılık anlarında belli olur. “Ben küstüm oynamıyorum” demesi açıkçası Erdoğan Bayraktar açısından tutarlı bir hareket midir bilmiyorum. Bakıldığında, Bakanlığa kadar yükselen bir hayat hikayesi var karşımızda. Oturduğumuz yerden eleştirip; hayatımıza devam etmek biraz kolaycılık gibi. O yüzden olayı, biraz daha Türkiye’deki siyasi iklim üzerinden değerlendirmek istiyorum. Eleştiri gibi değil de, yarım kalmış bir ezber bozma hikayesine değinme isteği.

Ama şöyle de bir durum vardı. Her ne kadar özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, dünyada sağ-sol ayrımı yapmak bir hayli zorlaştıysa da hem dünyada hem Türkiye’de kabaca böyle bir ayrım hala yapılabilir.

Türkiye sağı denince aklımıza ilk olarak muhafazakar/milliyetçi kesim geliyor. Aslında kendini sol çizgide sananlar da dahil birçok kesim dahil edilebilir ama ideolojiler beni uzun süredir o kadar tatmin etmiyor ve o kadar havada kalıyorlar ki bir yandan da bu teşhislerin de yetersiz olabileceğini hissediyorum.

Çok kaba haliyle sanırım şunu söyleyebiliriz. Sağ kesimin biat kültürü, sol kesimden daha yüksektir. Sol kesim birçok konuda birbirini yemeyi adet haline getirmiş ama sağ kesim çıkarılan liderlere tarih boyunca gözü kapalı biat etmiştir. Ama neler neler oluyordu öyle. Erdoğan Bayraktar Başbakanı suçluyordu. Gerçekten de flaş flaş flaş, şok şok şoktu. Tabii bu biat etme kültürünün, gemi batma sürecine girince ne kadar devam ettiği de olayın farklı bir boyutu.

Sonrasında aradan 1.5 ay geçti. Bayraktar’a AKP içinden ve dışından yapılan baskıyı tahmin etmek güç değil. Muhtemelen müthiş bir baskıya maruz kalmış ve hatta tehdit edilmiştir. Şimdi neden o dönem çok şaşırdığımızı örneklerle açıklayalım. Alışılmışa dönelim.

İşte alışılmış:

“Başbakanımız ikinci peygamberdir.” (AKP Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser)

“Başbakanımıza dokunmak bile ibadettir.” (Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin)

“Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan lider.” (Düzce Milletvekili Fevai Arslan)

“Erdoğan için her gün iki rekat şükür namazı kılınmalı.” (İstanbul Milletvekili Oktay Saral)

“AK Parti’li olmak Başbakan’a nikâhla bağlanmaktır.” (AKP Gölcük Düzağaç Mahallesi Kadın Kolları Başkanı Nuran Yıldız)

“Fatma canını Başbakan ve AK Parti’ye kurban eder.” (Ağrı Milletvekili Fatma Salman)

“Başbakan uçurumdan atlıyorsa, bize yakışan onun arkasından atlamaktır.” (Eski Bakan Kürşat Tüzmen)

“Allah’a yemin ederim ki Erdoğan, Türkiye’nin ilelebet, ezeli ve ebedi başkanıdır.” (Eski DP Genel Başkanı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu)

Bunlar yalnızca birkaç örnek. Bu yapının içinde yer alan insanların çoğu böyle düşünüyor; böyle düşünmeyenlerin ise, böyle düşünüyor gibi görünmek işine geliyor.

Ve önceki günlerde Bayraktar’ın bizi kendimize getiren açıklamaları:

“Sayın Başbakanımız, benim davamın lideridir. 25 Aralık 2013 tarihinde yaptığım açıklamada bu hususun altı çizilmiş ve Sayın Başbakanımızın da icranın başı olduğu zikredilmiştir. Bunun aksi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmek için maksadımı aşan bir şekilde “istifa” kelimesi tarafımdan kullanılmıştır. Bu ifademden dolayı liderimden ve dava arkadaşlarımdan özür diliyorum.”

Bayraktar’a kucak dolusu teşekkürler. 1.5 aydır benliğimiz paralel evrenlerde dolaşmaya çıkmıştı. Bizi tekrardan kendimize getirdi. Ohh be dünya varmış!

Not: Bu yazı 6 Şubat 2014’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s