87 Milyar Euro

acun-ilicalinin-ebru-gundes-icin-yaptigi-aciklama-h85203-CBF8-A6D6-AA42Birkaç yıl önceydi. Şarkı yarışmalarından birinde jüri koltuğunda oturan Bülent Ersoy, son zamanlarda artan şehit(!) haberleri nedeniyle, canlı yayında, “Oğlum olsaydı askere göndermezdim” diye önemli bir çıkış yapmıştı. Yanında oturan, yılmaz vatansever Ebru Gündeş, hemen yandan düzeltmişti: “E efendim şehitler ölmez, vatan da bölünmez.” Bu bilgiyi bize vermesi çok önemliydi. Zihnimizi açtı, ufkumuzu genişletti.

Arkadaki, muhtemelen muhafazakar/milliyetçi güruhun her zamanki gibi çoğunluğu oluşturduğu seyircilerden, alkışlar hemen geldi. Bülent Ersoy’un, belki çok da fazla felsefi sorgulama barındırmadan söylenmiş havası olan sözleri, yine de sorgulamaya yönelticiydi ve o günlerde az çok etki yapmıştı. Elbette, yine çoğunluk tarafından hain ilan edilecek, hatta bel altı saldırılara da hedef olacaktı.

Ebru Gündeş’e gereğinden fazla anlam yükleme gibi bir hataya düşmeyecek ve sözlerinin beni şaşırttığını söyleyemeyeceğim. Asıl, bu sözlerin tam tersini canlı yayında söylese bir hayli şaşırır, günlerce bu hareketine anlam veremezdim. Dedim ya, şaşırmamanın güzel bir yanı var.

Yıllar geçti. Ebru Gündeş çok zengin, genç bir işadamıyla evlendi. O işadamı, henüz suçluluğu kanıtlanmamış olmakla birlikte, İranTürkiye-Azerbaycan ekseninde, içine bakanların da karıştığı, bu günlerde ülkeyi çalkalayan, inanılmaz bir yolsuzluk ağının en önemli isimlerinden biri gibi görünüyor. Tüm ihalenin O’nun başına kalacağı gibi bir hava da var.

Eşi Ebru Gündeş için elbette çok sıkıntılı bir durum. Kendisinden hoşlanmayan insanların, bu acıdan keyif aldığını görüyorum. Bunun içindeki hastalığı uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Birinin mutsuzluğundan keyif aldığımız hissettiğimiz an, içimize dönüp bunun nedenini keşfetmeliyiz. Bu, kesin olarak sağlıksız bir durum.

Dün akşam, az önce haberlerde okuduğuma göre, yine bir başka şarkı yarışmasında jüri koltuğunda oturan Ebru Gündeş, son günlerde yaşadığı zor durum nedeniyle, desteği için Acun Ilıcalı’ya canlı yayında teşekkür edip, gözyaşlarına hakim olamamış. Bunun sonrasında, seyircilerden alkışlarla yoğun destek görmüş ve sanırım yarışmaya devam edecekmiş. Hatırlatmakta fayda var, Ebru Gündeş’in eşi hala hayatta ve sorgulanmaya devam edecek. Bununla birlikte, Ebru Gündeş de tanıdık tanımadık herkesten her türlü desteği görmeye, muhtemelen devam edecek.

Az önce bir başka haber okudum.

“Konya’nın Ereğli İlçesi’nde henüz nüfusa kayıt ettirilmeyen 40 günlük bir bebek, emzirmek için uyanan 21 yaşındaki annesi Maviş Eşme tarafından yattığı yerde ölü bulundu. Bebeğin yapılan otopsisinde zatürreden öldüğü anlaşıldı.

2 çocuğu ile birlikte camları kırık olduğu için naylonla örtülü tek odalı kerpiç evde kalan Maviş Eşme’nin, çevreden topladığı odunlarla ısınmaya çalıştığını belirten yakınları, Ayaz bebeğin de soğuktan zatürre olarak öldüğünü öne sürdü.”

Düşünüyorum. Bir tarafta Ebru Gündeş. Milyon dolarlar içinde bir hayat geçiriyorken, eşi kurduğu ağ üzerinden elde ettiği düşünülen muazzam kazanç nedeniyle gözaltına alınıyor. Ebru Gündeş, manevi açıdan büyük sıkıntılara düşecek olsa da maddi açıdan bir sıkıntısı yok. Canlı yayında döktüğü gözyaşı, sorgusuz sualsiz alkışa ve desteğe yol açıyor. Milyonların sevgilisi ne de olsa.

Konya’da ise bir bebek, 40 günlükken soğuktan donarak ölüyor. Bebeğin babası askerde. 40 günlük bebeğinin, ölüm haberini alacak. Vatanı koruyor(!) Ölse; şehit(!) olacak. Ailesinin, muhtemelen istikrarlı bir maddi kazancı yok. Bebeğin cenazesi ise, en fazla 10-15 kişi tarafından kalkacak. Anne için alkışlar ya da destek olmayacak. Hayatına geri dönecek. Devlet, en önemli varlık nedeninin ne olduğunu unutmaya devam edecek.

İlişkiyi kuruyorum ya da belki kuramıyorum. Karanlığa öfkelenmemek kolay değil. Ama içten içe biliyorum ki karanlıkla, onu yargılamadan mücadele etmek önemli.

Kavramlar arasında bağlantı kurmaya devam ediyorum. Umudu kaybetmeyip; hep daha adil bir dünya hayal ederek.

Not: Bu yazı 25 Aralık 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s