Vurun ‘Alkoliğe’

kamer-genc-AE54-3B2D-15F7Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada, bu duruma gösterdiği tepki ve sonucundaki sözlü müdahalesi gerginliğe neden oldu.
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in bu hareketi bazı siyasilerden ve sosyal medyadan büyük tepki gördü.

Genç’e bir tepki de Enerji Bakanı Taner Yıldız‘dan geldi. Bakan Yıldız, Kamer Genç’e “Dengesiz. Meclis’in yüz karası” dedi. Yıldız, Genç’in ayrıca ‘sarhoş’ olduğunu da kaydetti.

Bakan Yıldız’ın “sarhoş” sözlerine karşılık Genç, “Bir kadeh viski aldım, sarhoş değildim. Kamuoyuna beni küçük düşürmek için söylüyorlar. İtiraz ettiğim konu; bakan varken Başbakan’ın eşinin konuşmasıydı. Tabii Başbakan karısını Başbakanlığa yetiştirmek istiyorsa o ayrı” dedi. Genç, Emine Erdoğan’a özür dilemeyi gerektirecek bir davranışı olmadığını belirterek, “Emine Erdoğan’a hakaret etmedim” diye konuştu.

Kamer Genç’i, yıllar önceki ilgi çekici yorumları nedeniyle birçoğumuz yakından tanıyordur. Ben de Genç’i her zaman sempatik bulmuşumdur. Yaptığı muhalefetin genellikle içinin çok da dolu olmadığını gözlemlesem de bazen o kadar korkusuzca ve umursamaz bir tavırla konuşuyor ki sanırım bu durum birçok kişide sempati uyandırıyordur.

Kamer Genç, olaylara tepki gösterme konusunda dengesiz biri olabilir. Ama işin belki de daha kabul edilemez boyutu, Kamer Genç’i kontrolünü kaybettiği için eleştirenlerin, temel nokta olarak elbette kendi kesimlerinin en çok şeytanlaştırdığı şey olan alkolü merkeze koymaları. Eğer bu durumda “alkol” söz konusu olmasaydı, kesinlikle bu denli eleştirip; Genç’i toplumun kucağına atmayacaklardı. Ama Kamer Genç muhtemelen onlardan daha farklı bir şekilde inanıyor diye, O’nu bu şekilde yargılamak kimsenin işi olmamalı. Eleştiri olacaktır ama bel altı bir yargılama söz konusu olmamalı. “Ne de olsa alkolik ehehe” imajı çizmeye çalışmak ve tepkiyi bu temel üzerine oturtmak, eğer ortada bir kabalık söz konusu ise, en az O’nun yaptığı kadar kaba bir davranıştır.

Genç’in tepkisi, olayda başrolde bir kadın olmasından bağımsız olarak, elbette ki belli bir seviyede olmalıydı. Ama Genç’i bu kadar kolay ötekileştirmek, aslında o süregelen meşhur ahlaki değerler hikayesinin yansıması. Genç, bu durumuyla günah keçisi ilan edilmeye çok daha müsait. Ahlaki açıdan ikiyüzlü kitleler tarafından; “Bu alkolik de hep böyle ya” gibi yorumlar çok daha kolay alınabilir. Aslında onlar da bu durumun farkında oldukları için, o şekilde bir eleştiri yapıyorlar.

Taner Yıldız ve diğerlerinin de O’nu bu kadar sert bir dille eleştirmesinin hikayesi bu. Genç, şimdiye kadarki dan dun hareket ve konuşmalarının yanında, işin içine “viskiyi” katınca çok daha kolay bir lokmaya dönüşüyor. Yoksa her gün ortalama 5 kadının öldürüldüğü bir ülkede, kadınlara davranış biçimiyle ilgili hiçbir zaman önemli mesajlar vermeyen bu insanların, elbette  ki bu eleştirileri tutarsız olmaktan öteye geçemiyor.

Sonuçta Kamer Genç abartılı bir tepki göstermiş olabilir. Ama gerçek bir vicdan, O’nun bu denli sert bir biçimde kitlelerin önüne atılmasından rahatsızlık duyar. Tabii “vicdan” genelde kapanın elinde kaldığı için, bu üsluba bakıp çok da şaşırdığımız söylenemez.

Not: Bu yazı 7 Aralık 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s