Barış Atay Olmak Ya Da Olmamak

baris-atay-serbest-birakildi-2013-11-26-m-FDDD-1CA9-0A2B“Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim içerideki 13 kişiden herhangi biri Barış Atay’dan daha değersiz değil. Bugün burada olan basın emekçileri ve muhabir arkadaşları tenzih ederek söylüyorum; sizin çalıştığınız medya firmalarının patronlarının basiretsizliği olmasa bu işler buraya kadar gelmezdi. Bugün bu ülkede, iktidar ya da erk insanları hedef gözeterek ya da herhangi bir delil göstermeden canlarının istediği gibi gözaltına alıyorsa; şimdiye kadar Hopa’da, Roboski’de, Reyhanlı’da, ODTÜ’de, Armutlu’da, Gülsuyu’nda, Gazi’de, Gezi’de herhangi bir haber yapmadığınız için, gözünüzü kapatıp kulaklarınızı tıkadığınız için oldu.

Şu anda herhangi bir şekilde bilgi alınamayan insanlar, bu sayede davalara konu oluyorlar; bu sayede ne olacağı belli olmayan davalarla tutsak ediliyorlar.

Ben sadece şunu söyleyeyim. Tarih hepinizi yazacak ama bugün bu ülkede şimdiye kadar görülmemiş bir biat kültürü ile yaşayan bütün medya patronlarını  affetmeyecek o tarih. Ve ben bu medya patronları adına utanıyorum. Kendileri utanmıyor ama ben utanıyorum. Gerçekten bu sektörde olan bir insan olarak söyleyeceğim iyi hiçbir şey yok onun dışında.” 

Tarihe geçecek bu açıklamaların sahibi Barış Atay. 1981 doğumlu, genç bir tiyatrocu.

Bu açıklamaları yapmak o kadar zordur ki… 81 doğumlu bir insan ve Arka Sıradakiler gibi, -basit bir dizi gibi görsek de önemli bir reyting oranı yakalamıştı- popüler bir dizide, önemli bir rolde geçen 3 yıl. Sonrasında yine bir başka popüler dizide, önemli bir rol alıyor. Yükseliş trendine giren bir kariyer. Tabii oyunculukta kariyeri asla dizilerde başrol almak ya da almamak üzerinden ölçemeyiz. Ama son yıllara baktığımızda, ülkenin genellikle ekonomik sıkıntıları olan bir kesimi olan tiyatrocuları, zengin etmiş bir sektörden söz ediyoruz.

Ve Atay da bu sektöre adım atmış biri. Bu duruma geldikten sonra, bu açıklamaları yapmak hiç de kolay değildir.

Ama bu öyle bir duygudur ki, öyle şekilde bir taşmadır ki insan söylemezse, susarsa, yaşayamaz, hiçbir şey yapamaz. Bu duygu, “Özür dilersen; idam cezan kalkar” denen Deniz Gezmiş’in hissettiklerine benzer bir duygudur. Susamazsın. Pişmanlık belirtemezsin. Öyle bir noktaya gelir ki insan, ne kariyerini ne de hayatını umursamaz. O sözler söylenecektir.

O mesajlar verilecektir. Sonu düşünülmez bile. Kaçınılmaz olan olur.

Barış Atay’ın açıklamaları gerçek anlamda tarihe geçecektir. İçinde bulunduğu sektörün patronlarını yerin dibine sokmak kolay değildir. Her zaman iktidardan ve güçten yana dönenlerin suratına tokadı kolay kolay basamazsınız. Dokunurlar insana, acıtırlar, can yakarlar. İş buldurtmazlar. Ama tüm bunları umursamayacak biri olduğu her halinden belli Atay’ın, gerekirse simit satmaktan asla gocunmayacak biri olduğunu anlamak zor değil.

Üniversiteyi son sınıfta bırakıp, inanılan hayatın peşinden koşan bir profil aslında, annesinin Atay’ın cesaretiyle ilgili sözleri doğrularcasına karşımıza çıkıyor.

Biliyoruz ki bu gözaltıların sebebi var. Biliyoruz ki bunlar, Atay’ın hükümetin Suriye politikasına yaptığı eleştiriler, Gezi Parkı direnişine verdiği destekle ilgili. Biliyoruz ki her şeyin bir sebebi vardır.

Tarihin her şeyi kaydediyor olması, benim uzun süredir haksızlıklarla ilgili yaptığım gözlemlerde sığındığım bir numaralı gerçek. İyi de kötü de kayıtlara geçiyor. İstediğimiz kadar tarihi kazananlar yazıyor diye düşünelim; kaybedenlerin tarihi de uzun vadede ortaya çıkıyor. İşin resmi bir kısmı varsa gayriresmi bir kısmı da var.

Sonuçta bugün itibarıyla Barış Atay’dan, düşünceleri nedeniyle hoşlanmayan yüz kişi varsa, artık yüz bin oldu, ama merak etmesin; hoşlanan da yüz kişi varsa, yüz bin oldu.

Not: Bu yazı 28 Kasım 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s