Genç Yorgolar Yine Rahatsız

389406-3-4-11726-B421-7E51-EF00Küçükken evimizin çalışma odasındaki panonun duvarında şu şiir asılıydı:

“İşgaldeki hali sakın unutma
Atatürk‘e dil uzatma sebepsiz..
Sen anandan yine çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin edepsiz.”

Aslında bu şiirin son kıtası. Sanırım orijinalinde sonunda şerefsiz deniyor ama bizdekinde edepsiz yazıyordu diye aklımda kalmış.

Bu şiirin Neyzen Tevfik’e ait olduğu söyleniyor ama muhtemelen öyle değil. Çok da önemi yok aslında kime ait olduğunun. Belli kesimler bu şiiri çok sever ve genelde sıkıştıkça kullanır. Ben de küçükken “yobazlara” çok güzel dokunduruyor diye düşünmeden edemezdim. O zamanlar yalnızca bir tane “yobaz” kesim tanırdım.

Aslında malum çevrelerin Atatürk eleştirisindeki seviye ve kaliteyi görünce, bu mısraların lafı cuk oturtan bir yanı da yok değildir. Ama yine de tartışmaları ihtimaller üzerinden yapmak çok da mantıklı olmadığı için fazla gerçek bir yanı da yok.

Geçen günlerde CHP‘nin son zamanlarda öne çıkan isimlerinden Muharrem İnce’nin, bu şiire nazire yaparcasına “Atatürk olmasaydı, Adınız Dimitri olurdu, Yorgo olurdu” sözleri gündemi bir hayli meşgul etti. Ötekileştirilmeye 90 yıldır doymayan azınlıklar bir kez daha ötekileştirildi.

Muharrem İnce tabii ki bu tarz bir siyasi retoriğin toplumda hala ciddi bir karşılık bulduğunu çok iyi biliyor. Hala 1923 üzerinden verilen referansların, etkileyici bir yanı olduğunu zihninin bir yerinde sabit tuttuğu için vurguyu yapması gereken yere yapıyor. Karşısında eleştirilebilecek milyar tane yönü olan bir iktidar varken etkileyici görünmenin yollarını yine tarihte arıyor.

Eğer Yorgolar, Dmitriler, Eleniler daha iyi korunabilseydi, bugün her açıdan çok daha renkli ve barış içinde bir toplum olabilirdik diye düşünüyorum. Bazı Ulus-Devlet fetişistleri o zaman da ülkenin zaman içinde bölüneceğini söyleyeceklerdir. Herkesin kendine göre haklı sebepleri olabilir ama ben kesinlikle daha huzur dolu ve kültürel zenginliği gelişmiş bir ülke olurduk diye düşünüyorum.

Bu konuda Baskın Oran’ın dikkat çekici 2 yorumunu okudum.

Öncelikle o çeşitliliğin, bugün klasik endişelerden biri olan seküler anlayışın tehlikede olduğu düşüncesinin bir teminatı olacağına vurgu yapıyor. Kesinlikle çok doğru. Çünkü Sünni çoğunluk, özellikle de ortada herhangi bir zenginlik kalmadığı için, her zaman büyük bir özgüvenle kendi hayat tarzını dikte etmekten çekinmedi ve bugün de hala ediyor.

Bununla birlikte ticaret konusunda Osmanlı’dan beri ciddi bir birikimi olan azınlıkların, zamanında ekonomik büyümeye ciddi katkılar sağlayabileceğine de dikkat çekiyor.

Bunun yanında azınlıkların sayısının “azaltılmasının” daha birçok götürüsü oldu. Keşke İnce en azından bunun farkında olsa da ihtimaller üzerinden konuşma alışkanlığını artık tarihe gömse. Ama maalesef O’na göre olay hala, “Baban kimdi bilemezdin edepsiz” aşamasında.

Çok sıkışınca da  “Ben işgalci Yorgoları kastettim” diyor. Sonuçta bilindiği gibi Yorgolar 2’ye ayrılır. İyi Yorgolar. Kötü Yorgolar.

AKP‘ye ders vermek için onlarca şey mevcutken hala birilerini ötekileştirerek bir şeyler anlatmaya çalışmak, elbette CHP’nin tarihsel bir hastalığı. İyileşebilir mi? Zor görünüyor. Çünkü tabanından bu tarz çıkışlar hala ciddi destek görüyor. Nispeten düşmanca anlayışta içeride bir azalma olsa da maalesef hala çok güçlü dogmalar mevcut. Hala Atatürk CHP’nin ne zaman sıkışsa tutunduğu bir dal. Hele bugünlerde AKP’den çok iyi ortalar geliyor olmasına rağmen bunları gole çeviremeyip, başka yerlerden atak yapma isteğinin elle tutulur yanı yok.

Artık çözümü Yorgoları kırmakta aramayalım. Zamanında yeterince kırdık. Artık daha ince olma zamanı.

Not: Bu yazı 14 Kasım 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s