Bir Üreme Aracı Olarak: Leylekler

-10752-11356-BC2B-BB60-301ETürkiye‘yi, muhafazakar bir yapının içinden gelip; Başbakanlığa kadar yükselen RecepTayyip Erdoğan ve hükümeti 11 yıldır yönetiyor.

AKP, 2011 genel seçimlerinde bana göre alabileceği maksimum oy olan yüzde 50’ye dayandı. Bundan fazlasını alması artık mümkün değil. Bence bunu Başbakan da gayet iyi biliyor. Son 3 yıldaki tüm çıkışları ve bitmek bilmeyen toplum mühendisliği isteğinin altında bu yatıyor.

“Yeterince özgür takıldık. Artık düzenleme vakti.”

Türkiye’de dindarlar  zamanında önemli sıkıntılar yaşadı. Özellikle 28 Şubat döneminde birçok haksız uygulama olduğunu biliyoruz. 1000 yıl süreceği söylenen 28 Şubat, bir bakıma yalnızca 5,5 yıl sürebildi. Tarih içindeki bir toplum mühendisliği isteği daha sınıfta kaldı. Erdoğan’ın o dönemde yaşananlarla hala barışabilmeyi başaramadığı çok açık. Barışılamayan her anı acı ve öfkeye yol açar. Belki insanlara illa bir şekil verme isteğinin altında bu yatıyor. Yıllarca hor görüldüğünü düşünüyor. Kızlarının okuyamadığını düşünüyor. Kendince haklı sebepleri olabilir. Ama bu hırslar kimseyi bir yere götürmez.

İçindeki öfkenin yansıması olarak daimi bir toplumu biçimlendirme isteği duyuyor. O’nun düşündüğü gibi davranmayan ya da yaşamayan insanları ötekileştiriyor. Affedemiyor. Hizmet ettiğini düşündüğü insanların O’na sorgusuz sualsiz itaat etmesini istiyor. Güç sarhoş edicidir. Gelişmemiş karakter için daha da sarhoş edicidir. Hiç kimse sonsuza dek yaşamayacak. Yaşayacağımız süre 70 sene 80 sene… Ama zaten en önemli olgunluk hikayesinin temelinde de bu farkındalık yatıyor. Bunun farkına varamayan herkes güçle sarhoş oluyor.

Ben Recep Tayyip Erdoğan’a kızmıyorum. O aslında bu ülkenin tahammülsüz ve öfke dolu halinin bir yansıması sadece. Gençlik çağından itibaren düzenli ve seviyeli bir şeyler yaşayamamış, yaşamak istediğinde adı erkekse ahlaksıza, kadınsa fahişeye çıkan bir toplumdan, bu olaylara daha derinlemesine bakan birinin çıkmasını beklemek hayalcilik olur.

Seksin sevgiden bağımsız bir şey olduğu düşünülüyor. Ahlakın kaynağı yalnızca tek bir noktada aranıyor. Düşünülmüyor ya da düşünülemiyor.

Bu kafalara göre seks sanki bir ihtiyaç değil de tüm kötülüklerin kaynağı.

Çünkü bizi yüzbinlerce yıldır leylekler getiriyor. Birbirinden hoşlanan iki insanın aynı evi paylaşması bu gerçeğe bir saldırı gibi. Kaç bin yıllık gelenekleri nasıl olur da çatırdatırız? Seks de neyin nesiymiş!?

Hepimiz biliyoruz ki birbirini seven iki insan sevişir. Sevişmelidir. Seksten bağımsız bir aşk düşünülemez. Aşk seksle güzeldir. Tıpkı seksin de aşkla olunca daha anlamlı olduğu gibi.

Bunu ısrarla bir ahlaksızlık olarak göstermeye çalışmak elbette ki normal olmayan zihniyetler tarafından üretiliyor. Bunu 1 yaparlar 2 yaparlar 3 yaparlar. Toplum mühendisliğinin kendilerine hiçbir şey kazandırmadığını eninde sonunda görecekler. Ama işte insanın güç sarhoşluğunu üzerinden atması ciddi bir farkındalıkla mümkün olur.

Yıllarca Ulusalcılar ve Kemalistler toplum mühendisliğine giriştiler. Ellerinde ne kaldı? Koca bir hiç. AKP de istediği kadar çabalasın, eninde sonunda bu gibi yöntemlerle hiçbir şey elde edilemeyeceğini görecek. Dindar değil zihin sağlığı yerinde ve özgürce düşünebilen bireyler yetiştirmenin, sürdürülebilir refah ve huzurun kaynağı olduğunu görmesi için belli ki çok fazla hata yapması gerekiyor. Bu hataları yapmadan bir şeyleri anlayamayacak.

Her toplum mühendisliğine soyunan iktidar gibi, bu da insanları kutuplaştırmaktan fazlasına yol açmayacak. Ve bugün bu kutuplaşmadan beslenenler, nihai sonucu fark ettiklerinde artık çok geç olacak.

Ve haberler kötü, her şeye rağmen birileri bir yerlerde kızlı erkekli takılmaya devam edecek.

Not: Bu yazı 10 Kasım 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s