Selim Türkhan Partisi

0000312412-4005-26E9-8598–          Eee Selim Bey?

–          Evet?

–         Merhaba. Bizim partimiz dünyanın en güzel partisi. O kadar güzel bir parti ki oy verirseniz farkımızı göreceksiniz. Bize oy verirseniz, siz de öyle olduğunu göreceksiniz.

–          Anladım. Oyum sizindir.

Peki, kim bu diyalogdaki Selim Bey? Kim bu gördüğü her şeyi onaylayan insan? Ateş İlyas Başsoy‘a göre, “Selim Türkhan”, ülkenin yüzde 25’ini oluşturan bir kitlenin sembolik ismi.

Başsoy’a göre, Türkiye’de “siyasetli” seçmen %75 civarında. Bunun %25’i eski Milli Görüşçüler, cemaatler, ANAP ve DYP’den gelenlerle AKP; diğer %25 tek başına CHP. Üçüncü %25 MHP, BDP, SP gibi partilerin toplamı. Başsoy, bu üç 25’ten oluşan 75’in siyasi kararlarını değiştirmenin zor olduğunu belirtiyor. Kalan 25’i ise, kısaca, Selim Türkhan Partisi (STP), olarak tanımlıyor. Yani siyasetsiz seçmenlerin partisi. Dananın kuyruğunun da tam burada koptuğunu ve olayın aslında bu kitleyi etkilemek olduğunu ve AKP’nin her zaman bunu çok iyi yaptığını iddia ediyor. Yani, siyasi başarısı paradoksal biçimde bu siyasetsiz kesimle ilgili. Ateş İlyas Başsoy’un kim olduğunu merak edenler, bu siteden hakkında bilgi sahibi olabilirler. http://www.ilyasbassoy.com/

Ben, yazılarını bir arkadaşım vasıtasıyla keşfettim. Bir yazısını okuduktan sonra, iyi ki de keşfetmişim dedim. Bu yazının özü, yukarda belirttiğim, “Selim Türkhan”ları anlatmaktaydı. Bunu destekler şekilde, 2011 yılında çıkan “AKP Neden Kazanır? CHP Neden Kaybeder?” adlı kitabında, Türkiye’de eğer AKP dışındaki partiler bu şekilde devam ederse, sonsuza dek kaybedeceklerini anlatıyor.

Selim Türkhan’ı aslında hepimiz tanıyoruz. O, İlyas Başsoy’un tanımıyla, “siyasetsiz (kararsız değil, siyasetsiz) seçmen” demekti. Yani siyasi aidiyeti olmayan, “aklıma hangisi yatkınsa ona oy veririm” diyen kişiler. Ülkenin önemli bir kesimini oluşturan, etrafında olup biten her şeye karşı çok ilgisiz, tam anlamıyla apolitik bir yapının sembolik ismi olarak görülebilir.

Bu kesimi etkilemenin önemiyle ilgili örnek vermek gerekirse; aklıma siyasi geçmişten ilk olarak 99 ve 2002 seçimleri gelir. 99’daki genel seçimleri, sosyal demokrat bir parti olan, rahmetli Bülent Ecevit’in başkanlığını yaptığı Demokratik Sol Parti(DSP) kazanmıştı. Sonrasında da MHP ve ANAP’la koalisyon hükümeti kurulmuştu. Bilindiği gibi, 2001 Şubat’ında, Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizi olmuş, sonrasında erken seçim kararı alınmış ve 2002’de yapılan seçimlerde, 99 seçimlerinin tam zıttı olacak şekilde, iktidara tek başına, muhafazakar bir parti olan -bugün de hala ülkeyi yöneten- AKP gelmişti.

Ortada ciddi bir ekonomik kriz de olsa, 3 yılda bu denli bir değişimi anlamak insana zor geliyor. İşte bu çalışma, bu hikayeyi çok güzel özetliyor. Aslında ortada öyle büyük toplumsal değişimler yok, ama hepsinin ötesinde, olay o yüzde 25’lik kesimi etkilemek olabilir mi?

AKP CHP’ye bir kere yenildi; ben de o kampanyayı yapan kişiyim’

Reklamcı İlyas Başsoy’un kitabının arkasında böyle yazıyor.

O yenilgi de 2011 yerel seçimlerinde, AKP’li belediye başkanı Menderes Türel’in, önemli hizmetler yaptığı Antalya’yı sürpriz şekilde kaybetme hikayesi. Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu sonuç karşısında ciddi şekilde şaşkınlığa uğradığı biliniyor. Bu sonucusun arkasındaki sebepler de aslında bilindik şeylerden fazlası değil.

“Selim Türkhan”, büyük Türkiye lafına hayranlık duyar. Öyle ciddi sohbetlerden hiç hoşlanmaz. Detaylarda boğulmayı sevmez, elle tutulur gözle görülür şeyler bekler. Kafa yormaz. Gördüğünü kopyalar.

Bunları söyleyen İlyas Başsoy, aslında bu 3 senede sosyal demokratlıktan muhafazakarlığa geçişi de çok güzel açıklamış oluyor. Ya da Antalya’da kesin olarak beklenen AKP zaferinin, bir anda ciddi bir algı yönetimiyle nasıl da bir anda tersine çevrildiğini gösteriyor.

Gezi Parkı direnişi sonrası ise, İlyas Başsoy, olayın artık çok farkı bir boyuta taşınmış olabileceğini belirtiyor. O’na göre, artık yekvücut olmuş, homojen bir Selim Türkhan kavramı yok. Selim Türkhan diye adlandırdığı siyasetsiz seçmenin 11 yıldır sarsılmaz Başbakan inancının, bir soru işaretleri girdabında can çekiştiğini söyleyen Türkhan, siyasetsiz seçmenin bir kısmı (hatta büyük bir kısmı) hala AKP’ye oy verecekse de bu eskisi gibi inançla olmayacağını belirtiyor Ayrıca dış siyasette “Biz ne lan Mısır’dan Suriye’den?” ve ekonomide “Dolar aldı başını gidiyor” cümleleri yükselmeye devam ettikçe daha fazla siyasetsiz seçmenin AKP’yi terk edeceğini belirtiyor. AKP seçmeninin %10’luk (Türkiye genelinin %5’i) kadar bir kısmının ise daha şimdiden asla geri dönmeyecek biçimde AKP’den koptuğunu belirtiyor.

İşte hikayenin can alıcı kısmı. Bu sonuçları okuyan Başsoy, çok değişik bir gelecek ihtimaline vurgu yapıyor. Gezi Parkı sonrası, elimden geldiğinde vurgulamaya çalıştığım şey, bir gecede cennet gibi bir ülkeye uyanamayacağımız gerçeğiydi. Bu süreçte yapılacak en mantıklı şey, olabildiğince insanla fikir alışverişinde bulunmak diye düşünüyordum. Hayatta herkes politik olacak diye bir şey yok. Onlarla dahi ortak paydalar belirleyerek konuşabiliriz. Başsoy da bu konunun önemine vurgu yapıyor. Klasikleşmiş şeylerin, ilk kez tersine dönmeye başlamış olabileceğini belirtiyor.

Her kesimden çok fazla Selim Türkhan olduğu bir gerçek. Ama onlardan dahi kopmalar olan insanların olduğu bir dönemdeyiz. O yüzden bu dönemde her şey ihtimal dahilinde görülebilir. Selim Türkhan Partisi, belki de ilk kez bu kadar kısa sürede kan kaybetti. Selim Türkhanlar elbette, daha çok uzun süre, siyasette önemli bir belirleyici faktör olmaya devam edecek. Ama ben de onların dahi yavaş yavaş bir şeyleri görmeye başlayacaklarını düşünüyorum.

Her seçim sonrası aynı klişeleri tekrarlamak yerine, daha az Selim Türkhan nasıl yaratabiliriz sorusuna kafa yorarsak, söylenmekten daha faydalı bir iş yapmış oluruz. İnsanları ötekileştirmeden, fikirlerin değişkenlik ihtimalini göz önünde bulundurarak, elden geldikçe bilgeliği korumalıyız. Her zamanki gibi, tek çıkış noktamız bu.

Not: Bu yazı 22 Eylül 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s