Sadece Bir Başlangıç…

567547-D661-BB39-589EFenerbahçe, önceki akşam, UEFA Avrupa Ligi yarı final rövanş maçında, Benfica karşısında, alınan 3-1’lik yenilgi sonrası, kupaya veda etti. Daha önce, Fenerbahçe’nin, Benfiya’yı elemesinin de, elenmesinin de sürpriz olmayacağını belirtmiştim. Açıkçası, bu fikrim değişmemiş olsa da, oynanan 2 maça bakınca, insan gerçekten de üzülüyor.

Özellikle ilk maçta, Fenerbahçe’nin direkten dönen 3 topunun, 2.maçta bir hayli aranacağı aşikardı. Nitekim görüldü ki, 2.maçta Benfica ne kadar iştahlı olursa olsun, 2-0’lık bir skoru kolay kolay çeviremezdi. Her şeye rağmen, şans bir parça Fenerbahçe’nin yanında olsaydı, rahatça bu turu geçmek, işten bile değildi.

Bence Aykut Kocaman, bu tura, takımı mental ve taktik anlamda mükemmel hazırlamış. Fenerbahçe, özellikle ilk maçta, Benfica’nın her oyununu maçtan önce ezberlemiş gibiydi, müthiş bastı; müthiş alan daralttı ve uzaktan atılan bir şut haricinde hiç pozisyon vermeyip, üzerine gol dışında, 5 de net gol pozisyonu üretti. Bu, 23 Ekim 2012’den beri yenilmeyen bir takıma karşı, çok önemli bir başarı olarak görülebilir.

Rövanşta ise, önemli eksiklere de bakınca, bu seviyenin biraz daha üstüne çıkmak gerekiyordu. Başlangıçla birlikte, özellikle, Mehmet Topal ve Meireles’in eksik oluşu, Fenerbahçe’nin o sürekli oyunu kontrol etmesini sağlayan, pas oyununu oynamasını engelliyordu. Başlarda yenen golün hemen ardında gelen beraberlik golü, ümitleri bir hayli artırdı ama bana göre, amatör bir takımın bile yemeyeceği şekilde yenen 2.gol,  Benfina’nın tekrar ipleri eline almasına sebep oldu. Buna bir de Gökhan Gönül’ün sakatlığı eklenince, olay kopma noktasına geldi. Sakatlığın ciddiyeti sebebiyle, o an itibariyle, futbolcularda psikolojik bir kırılma ve moral, motivasyon kaybı yaşanmış gibiydi. Bu gibi durumlarda, kolay toparlamak, hele ki böyle zorlu atmosferlerde, kolay olmayabilir.

Son yıllarda, tribünlerin, bu denli sahanın içinde olduğu bir maç hatırlamıyorum. Hakemin, bu atmosferden hemen hemen hiç etkilenmemiş olması da, gecenin Fenerbahçe adına, belki de tek şansıydı.

Olayın teknik yönüne dönersek, Gökhan’ın sakatlığı sonrası, Aykut Kocaman, o bölge için tercihini Bekir İrtegün’den yana kullandı. Bekir’in, Cardozu’yu ofsaytta bırakmak için yaptığı ani çıkış, 3.golün yenmesine neden oldu. Zaman zaman yaptığı gibi, o bölgeye Mehmet Topuz’un çekilmesi daha mantıklı bir hareket olabilirdi ama elbette bunlar anlık kararlar olduğu için, tercih yapmak çok da kolay değildir. Nitekim, yenen 3.gol sonrası, Stoch oyuna girince, Mehmet Topuz o bölgeye çekildi ama artık bu noktadan sonra maçı çevirmek, hemen hemen imkansızdı.

Bu serüven sonrasında, bir şey, bir kez daha açıkça görüldü. Artık “final” kelimesinin kullanılmaya başlandığı turlarda, tur atlamak için, mutlaka 11 değil, 18 iyi oyuncuya sahip olunmalı. 2-3 önemli eksik söz konusu olduğunda, takımın gücü %50 azalıyorsa, bir yerlerde, bir şeyler eksik yapılmış demektir.

Ben, Aykut Kocaman’a ve futbolculara, bize bu heyecanı yaşattığı için, minnettarım. Ama, bu başarı, kesinlikle abartılmamalı ve çıta daha da yukarılara konmalı. Fenerbahçe, bütçesi ve şirket değeri olarak, Avrupa’nın en önemli 20 kulübünden biri. Buralarda olmak, onun için, en kötü 2-3 senede bir gerçekleşen bir şey olmalı. Bu yüzden, realist olunmalı ve her zaman buralarda olacak bir takım kurmak için, artık uzun vadeli çalışmalar yapılmalı. Önümüzdeki senelerde, yabancı kontenjanının da azaltılacağını düşünürsek; yerlilerin kalitesi de mutlaka artırılmalı.

Bu rüya, çok güzel bir rüyaydı ve bu rüyanın en önemli mimarı, kesinlikle Aykut Kocaman’dır. Ligde şampiyonluk elbette önemlidir ama her sene şampiyon olunacak diye bir kural yoktur. “3 Temmuz 2011” sözü, bir klişe haline gelmiş olsa da, çok zor bir sürecin başlangıcıdır ve ne olursa olsun, kulübün, o günlerden bu günlere gelmiş olması, çok önemli bir başarıdır. O yüzden, kendisine destek verilmeye devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. O’nun, bu kulüpte, daha yapacağı çok fazla iş var.

Çünkü bu bir son değil, yalnızca başlangıç.

Not: Bu yazı 4 Mayıs 2013’te Radikal’deki bloğumda yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s